فارسی | عربی | اردو | English
سلام علیکم به سایت مبلّغان مجتمع آموزش عالی فقه خوش آمدید. لطفاً با درج نظرات خود در بخش نظرخواهی مطالب سایت ما را در ارائه خدمات بیشتر یاری فرمایید. با تشکر

صفحه اصلی فراخوان جشنواره تبلیغ نوین درباره پایگاه تبلیغ ناب نشریات تبلیغ کتابخانه تبلیغ خاطرات تبلیغی ارتباط با ما
صفحه اصلی > صفحه اوّل 


  چاپ        ارسال به دوست

دوستی

دوستی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم  ، بسم الله الرحمن الرحیم ،الحمد لله ربّ العالمین ثم الصلاة والسّلام والتحیّه والاکرام  علی نبیّنا ابی القاسم محمد( الله صلِّ علی محمد و ال محمد )و آِلهِ الّطیین الطاهرین الذین اذهب الله عنهم الرجس و طهّرهم تطهیرا ولعنة الله علی اعدائهم اجمعین من الان ِالی لقاء یوم الدین ، امّابعد فقد قال النبی صلی الله علیه وآله وسلّم : افضل الا عمال الحبّ فی الله والبغض فی الله[1]،صلوات .

مقدمه

پیامبر ختمی مرتبت فرمودند :برترین عمل ،دوستی و دشمنی در راه خداست اساسا مطلبی را که در باب محبت و دوستی  وعداوت ودشمنی می توان گفت ،این است که ،دوستی و دشمنی در کنار اعمال دیگر مطرح نمی شود بلکه این دو اصل مهمّ به اعمال روح می بخشد ،یعنی محبت و دشمنی همانند بندتسبیحی است که در تمام دانه ها جریان دارد واگرنباشد ، همه آنها از حیّز انتفاع خارج می شوند .دین ،نمازی را که با محبت خدا و بیزاری از دشمنان خدا قرین نباشد نمی خواهدوهمچنین است روزه و سائر اعمال.[2] آری اگر محبت خدا وپیامبر واهل بیت علیهم السلام ونیز محبت نسبت به کارهای پسندیده در قلب قرارگرفت به آسانی،حوادث روزگار از قبیل مریضی ها ،مشکلات مادی، از دست دادن عزیزان و  شکست در روزگار وبه عبارت دیگر : ((فتنه ها)) نمی توانند انسان را از دین ، خدا و رسول و اهل بیت علییهم السلام  ودستورات آنان جدا کنند .

آیا دوستی ومحبت آینده ساز است وزندگی آخرت انسان را ترسیم می کند و سعادت وخوشبختی را دنبال دارد ؟ داستان گویای این مطلب را برایتان بیان می کنم.

مرد سیاه پوستی از دنیا رفته بود در حالیکه چهار نفر بدن او را حمل می کردند تا او را به قبرنزدیک کنند .

رسول خداصلی الله علیه اله وسلم درحالی که با عده ای از اصحاب خود بودند،وقتی این منظره را دیدند ،فرمودند : اورا نزد من بیاورید . بدنش در مقابل رسول خداصلی الله علیه وسلم قرار گرفت،حضرت پارچه را از روی صورت او کنار زند ،سپس فرمود:  یا علی! این شخص رباع غلام آل نجار است.امیرالمومنین علیه السلام عرض کردند:به خدا قسم! وقتی زنده بودهر وقت مرا می دید آن چنان خوشحال می شد و نشاط پیدا می کرد که روی پای خود نمی ایستاد وبه من می گفت :یا علی!من شما را دوست دارم.رسول خداصلی الله علیه وسلم دستور دادند بدنش را غسل دهند واورا با لباسهای پیامبر خداصلی الله علیه وسلم کفن کنند  .سپس حضرت بر بدن او نمازخواندند و مسلمان ها به همراه ایشان بدن او را تا کنارقبر تشییع کردند.رسول خداصلی الله علیه وسلم فرمودند :هفتادهزارگروه از ملائکه در تشییع جنازه او شرکت کردند ، به خدا قسم! چنین مقامی نرسید مگر به خاطر محبت ودوستی تو یا علی ،پیامبر خداصلی الله علیه اله وسلم وارد قبرشدند،لحظه ای صورت خود را بر گرداند وسپس خشت هاچیدند ، اصحاب وقتی این را دیدند سوال کردند : چرا صورت خود را از او برگرداندید؟ حضرت فرمودند:ولیّ خدا در حالی از دنیا رفته بود که تشنه بود ،حورالعین از همسران او برایش شراب بهشتی آوردند ،ولیّ خدا غیرت دارد ،نخواستم با نگاه خود به همسران بهشتی او،ناراحتش کنم،لذا صورت خود را برگرداندن[3].

تا حالا عرض کردیم که اصل دوستی فقط برای خدا بوده و تقاضای دوستی اونسبت به دوستان خدا ، آینده ساز هست.الان میخواهم دوستی با اهل بیت علیهم السلام که برترین دوستان خدا هست رابیشتر معرّفی کنم .

دوستان خدا دارای رتبه های متفاوتند وهر کس به اندازه آشنای اش با خدا وند خانه دل را به او می سپارد. در عالم آفرینش تنها کسی که توانست خدا را در ان بشناسد،وجود مقدّس پیامبر خداصلی الله علیه واله سلم بود ،لذا دوستی ومحبت حضرت نسبت به خدا وند وصف نا پذیر هست ودر رتبه بعد از پیامبر خداصلی الله علیه وسلم اهل بیت پاک او هستند که به محبت ودوستی خدا رسیدند.در زیارت جامعه کبیره خطاب به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام این گونه سلام می کنیم:

السلام علی الدعاةِ والادِلاء علی مرضاتِ اللهِ والمستقرِّین فی امرِالله والتّامِّین فی محبِّةِ اللهِ. سلام بر اهل بیتی که دعوت کننده به سوی خدا و راهنما به آنچه مورد رضایت اوست وعمل کننده به دستورات الهی ودارای بالا ترین رتبه در محبت و دوستی خدا می باشد .پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه واله سلم فرمودند:احبّواالله لِما یغدوکم به مِن نِعمتِهِ عزّ وجلّ واحِبّوااهل بیتی لِحبّی .[4] خداوند رادوست بدارید به خاطر نعمت های که به شما ارزانی داشته ومرا دوست بدارید به خاطر دوستی خدا و اهل بیت مرا دوست بدارید به خاطر دوستی من .ممکن است برا  ی بعضی پذیرش این موضوع سهل و آسان نباشد،ولی وقتی به کتاب آسمانی مراجعه می کنیم، مطلب آسان می شود،زیرا در خدا وند حکیم به پیامبرش در این باره می فرماید:قل لا اسئلکم علیه اجراالاّ المودّة فی القربی [5].(ای رسول!بگو:من از شما مزد وپاداش نمی خواهم مگرموّدت و دوستی ذوی القربی را.))

پیامبر اکرم صلی الله علیه آله وسلّم بعد از آوردن دین اسلام  آن همه زحمت وتلاش،چیزی رابه عنوان مزد مطرح می کندکه اگر حفظ شود،تمام دین و روح آن جفظ شده است واگر از آن محافظت نشود،دین می میرد و بی خاصیّت می شود،و آن محبت و ودوستی نسبت به اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام است که ذوالقربی پیامبر اسلام صلی الله علیه واله سلم هستنند.

رسول خدا صلی الله علیه واله سلم نفرمود(( اجر ومزدمن این است که نمازبخوانید،یا  روزه بگیر یا حجّ بروید))  ، نکته ای را مطرح کردند که اگر به آن عمل شود،هم نماز و  هم روزه وهم همه دین برپا می ماند.پیامبراسلام صلی الله عله وآله وسلّم در سال آخر عمر خود بعد از اینکه مراسم حج را انجام داد،در راه بازگشت ،نکته ای رافرمود که برای همه جالب بود.

حضرت فرمود:کسی وارد بهشت نمی شود مگر اینکه مسلمان باشد .))ابوذر غفّاری-که با ذکاوت خود می دانست این جمله رادر پی دارد والاّ این کلام را رسول خدا اسلام صلی الله علیه واله وسلّم به تنهای نمی فرمود-برخاست و گفت:یا رسول الله اسلام چیست؟حضرت فرمود:اسلام برهنه است ولباسش تقوی وپرهیزکاری ،زینت حیا،ونظام وپایه اسلام،محبت مااهل بیت علیهم السلام است.[6] در روایات ماتعبیری آمده که قابل توّجه می باشد وآن این که:آیاایمان غیر از دوستی ودشمنی چیزی دیگری است؟))فضیل بن یسار می گوید:از امام صادق علیه السلام سوال کردم:آیا دوستی و دشمنی از ایمان است؟حصرت فرمود:آیا ایمان غیر از دوستی ودشمنی؟!سپس این آیه را تلاوت فرمود: حبّب الیکم الایمان وزینه فی قلوبکم وکرّه الیکم الکفر  و الفسوق والعصیان اولئک هم الرّاشدون.[7]

خداوند ایمان را برای شما دوست داشتنی گردانیدوآنرا در دل های شمابیاراست وکفروسرکشی را در نظرتان ناخوشایند  ساخت،آنان که چنین اند راهیافتگانند.[8] داستانی از عشق ومودّت را برایتان نقل می کنم:جوانی که در نقطه ای ازمکه همراه مادرخود زندگی میکند،پیامبر خدا را ندیده ولی محبت او  را پیدا کرده ومشتاق او شد،چه کندکه محبت،او را به سوی پیامبر می کشاند.شغل او شتربانی است...

روزی به مادرگفت:اجازه می دهی که به مدینه روم وبه زیارت رسول خدا نائل شوم؟مادر گفت:اجازه می دهم ولی نباید ازنصف روز بیشتر درمدینه بمانی.اومسیرطولانی را طی کردو به مدینه رسید.لحظه شماری می کند که به محبوب خودبرسد،سراغ خانه پیامبر راگرفت به خانه رسید ولی پیامبرخود درخانه نبود ،مدتی صبرکردپیامبر نیامد چون مادربه او گفته است زود برگردی،لذا برگشت. پیامبر اکرم صلی الله علیه آله وسلّم به منزل آمد فرمود:این نورکیست که دراین خانه می بینم ؟ گفتند: شتربانی که اویس نام داشت آمد وبرگشت.فرمود:درخانه مانوررا هدیه گذاشت ورفت.[9] پیامبر اکرم صلی الله علیه آله و سلم مکررازاویس یاد می کرددرحالیکه او را ندیده واویس هم پیامبر راندیده،ولی محبت وارتباط رابرقرارنموده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه آله وسلّم فرمود:بوی بهشت رااز جانب قرن می وزد،چقدر اشتیاق به تودارم ای اویس!هر که او راملاقات کندسلام مرا به او برساند.[10]

تقاضای دوستی نسبت به دوستان خدا

پیامبراکرم که دل به خوبی هاداده است از خداوند می خواهد:اللّهم انّی اسئلک حبّک وحبّ من یحبّک والعمل الذی  یبلغنی حبّک.[11]بارالها!دوستی ات و دوستی دوستانت راو  کرداری که مرا به دوستی ات برساند،عطاکن.))

دوستی دوستان خدا،جدا از دوستی خدا نیست،همان انگیزه ای که انسان را به دلدادگی خدا می کشاند،کسانی راهم که باپیوندباخدا رنگ محبوب راگرفته اند،دوست میدارد.دوستی با غیر خدا که رنگ الهی ندارد شرک است،لکن شرکدر محبّت.وار آنجاکه خدا برای خودشریک نمی پذیرد،قدمگذاردن به خانه دل یعنی خالی شدنِ دل از خدا ،به همان نسبتی که انسان باغیر خدا پیمان ببندد،رشته دوستی اش با خدا سست وبریده می شود.

  دوستی نسبت به دوستان اهل بیت علیهم السلام

دوستی اگر حقیقی باشد نه ادّعای ، درمحدوده دوستی باقی نمانده وبه دوستان دوست هم سرایت می کند وآن کس وآنچه را که دوست علاقه داشه باشد ،انسان به ان هم محبت می ورزد،لذا همیشه دوستی اهل بیت عصمت و طهارت همراه ا ست با دوستی آنان.درمعارف دینی نه تنها توصیه به دوستی با دوستان اهل بیت شده بلکه از ما خواسته اند با دوستان آنان نیز دوست باشم .

عشق امام سجادعلیه السلام به سر بریده حسین علیه السلام

پس از جریان عاشوره وکربلا،مدتی گذشت وعزیزان حسین علیه السلام در فراق او سوختندوساختند ،روزی یزید بن معاویه به امام سجاد علیه السلام یاد گار عشق وفضیلت گفت: سه چیزی که خواسته توست ومن وعده داده ام برآورده کنم،مطرح کن. حضرت فرمود:خواسته اول من ،دیدارآقا ومولایم حسین بن علی علیه السلام است،می خواهم به آنچهره نگاه کردهوخداحا فظی کنم.خواسته دوم،آنچه از ما غارت بردید ، به ما برگردانید. خواسته سوم ،اگر بنا داری مرا بکشی ،این زن ها را به حرم رسول خدابرگردان.

یزید ملعون پاسخ داد: تصمیم به قتل و کشتن ندارم وخودت آنان را به مدینه برگردان، اما دیدن روی پدر امکان ندارد  وتو دیگر چهره پدر را نخواهی دید ،اماآنچه به غارت برده شد ، من چند برابر قیمت آن را به شما می دهم .

حضرت فرمود : ما قیمت آن رااز تونمی خواهیم بلکه خود انها میخواهیم، زیرا در بین آنها چیزهای بوده که با دست دختر پیامبر،فاطمه زهرا بافته شده و مقنعه دختر پیامبر در بین انها بوده است و همچنین لباس وگردن بنددختر رسول خدا،یزید ملعون دستور دادکه همه آنها را به ایشان برگردانند .[12]

محمد یونس

 .بحار الانوار :ج69/ص252.[1]

.سید خلیل حسینی ،عاشورا تجلی دوستی ودشمنی،ص29.[2]

[3]  بحار الانوار :ج39/289:عن الصادق عایه السلام بینا رسول الله فی ملاء من اصحابه واذا اسود تحمله اربعه من الزنوج  مافوف فی کساء یمصون الی قبره فقال رسول الله علیّ بالائسود فوصع بین یدیه فکشف وجهه ثمّ قال لعلی علیه الیلام :یا علی ! هذا رباع خلام آل ال نجار .قال علیعلیه السلام و الله ما رآنی قطّ الاّ و حجل فی قیوده وقال : یا علی ! انّی احبّک....

.بحار الانوار،ج27،ص76.[4]

.سوره شوری/آیه  23[5]

.بحارالانوار:ج68ص/379[6]

.سوره حجرات/آیه7.[7]

8.اصومل کافی:ج2/ص125.عن فضیل بن یسار قال:سئلت عن ابا عبدالله علیه السلام عن الحبب والبفض،ا من الایمان هو؟فقال:وهل الایمان الاالحبوالبغض،ثمّ تلی هذه الایه..

.منتهی الامال:ج1/ص42.[9]

.کتابالفضائل :ص107.[10]

.میزان الحکمه:ج1/ص503.[11]

.بحار الانوار،ج45،ص144.[12]


١١:٥٠ - پنج شنبه ١٣ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٠٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

چند رسانه ای
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت ارتباطات و بین الملل مجتمع آموزش عالی فقه می باشد.