فارسی | عربی | اردو | English
سلام علیکم به سایت مبلّغان مجتمع آموزش عالی فقه خوش آمدید. لطفاً با درج نظرات خود در بخش نظرخواهی مطالب سایت ما را در ارائه خدمات بیشتر یاری فرمایید. با تشکر

صفحه اصلی > روضه ها > حضرت زهرا علیها السلام 


  چاپ        ارسال به دوست

شهادت حضرت زهرا علیها السلام

موضوع : شهادت حضرت زهرا علیها السلام

حضرت زهرا علیها السلام بعد از پدر، در خانه­ اش غریب بود. حتی روایت است سلمان بعد از یکی دو روز، نمی­ دانم چرا دیر رفته بود وارد خانه بی­ بی شد. بی ­بی گلایه کرد، فرمود: سلمان چرا شما نیامدید؟ این روایت را من دیده­ ام، مردم با امیرالمؤمنین علیه السلام حاضر نبودند سلام و علیک بکنند، آری در خانه خودش هم غریب بود، هم بی ­بی غریب بود، هم حسنین غریب بودند. ما برای مظلومیت بی ­بی بعد از هزار و چهارصد سال اشک می ­ریزیم بلکه ان شاء الله بی ­بی دستور بدهد به امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف یک توجهی به حال ما بفرماید.

یک روایت هم داریم این را زیاد نقل کرده ­اند رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم هر شب پس از اینکه بی ­بی، به خانه حضرت امیر رفت خانه ­اش دور بود یک قدری فاصله داشت رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم مقید بود حداقل روزی یک مرتبه یا دو مرتبه یا بیشتر به خانه بی ­بی برود سر بزند. علاوه بر اینکه به هر جنگی که می ­رفت از آنجا بیرون می ­آمد یعنی آخرین خانه ­ای که حضرت می­ رفت و بیرون می ­آمد خانه بی ­بی بود و از هر مسافرتی هم که برمی­ گشت اول به آنجا تشریف می ­بردند. علاوه بر این، نوشته ­اند هر شب که می ­خواست به رختخواب برود می ­رفت به خانه فاطمه علیها السلام، مسلمانها دیدند این برای رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم مشکل است به ابوطلحه گفتند: خانه تو نزدیک است، آنجا را به رسول خدا بده گفت: من حرفی ندارم، برای من مسئله ­ای نیست. رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: ما این قدر خانه­ های ابوطلحه را از او گرفتیم که دیگر خجالت می ­کشیم.

ابوطلحه آمد خودش پیشنهاد کرد آقا می ­خواهید این خانه را بدهید به امیرالمؤمنین علیه السلام من کنارتر می ­روم. امیرالمؤمنین علیه السلام به آنجا منتقل شد. به این هم قناعت نشد، در بعضی از نقل ­هاست، حضرت دستور داد یک روزنه­ ای هم از خانه حضرت امیر علیه السلام به خانه رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم باز کنند که خیلی نزدیکتر باشد.

نوشته ­اند حضرت برای نماز شب به مسجد می­ آمد اما کنارِ در خانه فاطمه زهرا علیها السلام می­خواند. آنجا یک حصیر انداخته بودند، جای نمازش آنجا بود. یعنی در خانه فاطمه زهرا علیها السلام نماز شب نمی ­خواند، اما کنار در خانه­ اش می­ خواند.

امام صادق علیه السلام می­ فرماید: هر شب جدم می ­آمد خانه مادرم فاطمه علیها السلام، هم سینه­ اش را می ­بوسید و هم صورتش را.

این تکرار عمل معنا دارد. یک دفعه نیست. یک شب نیست، دو شب نیست، سه شب نیست، این تکرار معنا دارد، صورتش را می ­بوسید چرا؟ من خیال می ­کنم جای سیلی را می ­بوسید، سینه را می ­بوسید چرا؟ باز من خیال می ­کنم جای مسمار را می­ بوسید.

احترام رسول خدا به این تمام نمی ­شد. نقل شده است حتی علمای اهل سنت نقل کرده ­اند یکی از القاب بی ­بی که رسول خدا داده بود امِّ ابیها بود. به اصطلاح رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم وقتی که می خواستند فاطمه علیها السلام را صدا بزنند، مادر صدا می ­زدند. وقتی که فاطمه زهرا علیها السلام وارد می شد رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم جلوی پای او بلند می ­شد، می ­ایستاد. برای خاطر دختر پانزده ساله ­اش، سیزده ساله­ اش چهارده ساله­ اش. بالاتر از این نقل کرده­ اند، گاهی می­ شد رسول خدا دست فاطمه علیها السلام را می ­بوسید. اما من باز احتمال می ­دهم جای تازیانه را می­ بوسید.

این عزت و احترام طولی نکشید که تبدیل به یک خشونت شد. به یک بی­ عاطفگی تبدیل شد، به یک بی احترامی، من دلم نمی ­خواهد خیلی پوست کنده چیزی گفته باشم. شاید هم جسارت باشد. اما در روایت دارد امام مجتبی علیه السلام به مغیره بن شعبه فرمود: «و اما انت یا مُغَیرَه الذی ضَرَبت اُمّی فاطمه حَتّی اَدمَیتَها» تو آن مردی هستی که آن قدر به بدن مادرم فاطمه علیها السلام زدی که مجروح شد و خون آمد.[1][1] الصحیح من سیرۀ النبی الاعظم، سید جعفر مرتضی عاملی، ج6، ص188


١٣:٠٢ - چهارشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٣    /    شماره : ٥٣٧٩٧    /    تعداد نمایش : ١٦٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

چند رسانه ای
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت ارتباطات و بین الملل مجتمع آموزش عالی فقه می باشد.